HISTORIE

Historie stolního tenisu v Soběslavi

 

Oddíl pod TJ Spartak Soběslav

 

Novodobá historie stolního tenisu v Soběslavi začíná v 70. letech minulého století, kdy oddíl obnovil činnost pod hlavičkou TJ Spartak Soběslav. V té době zde působili hráči Slípka, Bicera, Příplata, Uhlíř st., Cvach a další, kteří dovedli oddíl výkonnostně až do Krajské soutěže. Začínal zde jako nadějný žák i Vít Sechovec, dnes jedna z opor oddílu TJ Spartak Sezimovo Ústí a špičkový hráč stolního tenisu na okrese Tábor (pořadí na krajském žebříčku v sezóně 2006/07 31-40).

 

V roce 1981 zahájili svou činnost v oddíle stolního tenisu TJ Spartak Soběslav hráči Miroslav Štaubr a Pavel Hložek, kteří do té doby působili na okresu Písek (Štaubr v TJ Sokol Branice, Hložek v DDM Milevsko). Zapojili se hráči Jiří Cvach, Karel Uhlíř st. a Vladimír Peterka (přišel z Mladé Vožice). Byl proveden nábor žactva na základních školách v Soběslavi, přibližně po 2 letech začali žáci Soběslavi sklízet první úspěchy. V letech 1983-1987  patřili k nejlepším žákům na okrese Tábor i v Jihočeském kraji Lukáš Novák, Karel Uhlíř, Antonín Pánek, Josef Holub, Petr Bednář, Jaroslav Prokeš a Michal Mojžíš, mezi žákyněmi se pak prosadila Vladimíra Pehová, Jaroslava Pánková a Iveta Bednářová. Svoji činnost obnovilo i družstvo mužů, které v sestavě Štaubr, Peterka, Hložek, Cvach, Novák a Uhlíř vybojovalo postup do Krajské soutěže, kde se opakovaně umístilo v popředí tabulky. Po přechodu žáků do vyšších věkových kategorií se však nadějný tým začal postupně rozpadat. Hráči s lepší výkonností odešli hrát vyšší soutěže (Štaubr a Novák Jihočeskou divizi do Sez. Ústí a Bechyně), jiní postupně zanechali aktivní činnosti (Uhlíř, Pánek, Bednář, Prokeš, Mojžíš a všechna děvčata). V roce 1990 stál oddíl opět téměř na začátku.

 

Oddíl pod DDM Soběslav

 

V té době se postupně změnily podmínky v TJ Spartak Soběslav, za pronájem tělocvičny na tréninky a soutěžní utkání byla jednotou požadována finanční úhrada. Oddíl se tehdy rozhodl přejít pod hlavičku DDM (SK Domeček) Soběslav, který mu nabízel mnohem lepší herní a tréninkové podmínky. Postupně se obnovila činnost mužů i mládeže, přišlo několik nových hráčů, kteří výkonnostně oddílu pomohli. Patří k nim Oldřich Vondruška a Martin Novotný, opět začali aktivně hrát Antonín Pánek a Josef Holub, později přišel Kamil Barták. Po roce 1996 bylo opět možné postavit A i B družstvo mužů, A družstvo hrálo Krajskou soutěž a B družstvo Okresní přebor. Mezi žactvem se však nenašel vhodný talent, který by motivoval ostatní hráče k vyšší výkonnosti. To vedlo k postupnému snížení výkonnosti a odchodům dalších hráčů, takže v roce 2005 sestoupilo A družstva z Krajské soutěže a situace nevypadala nijak růžově. O víceméně uspokojivé výsledky z této doby (1996-2005) se zasloužili hráči Pánek, Novotný, Vondruška, Holub, Hložek, Cvach, Barták (v roce 2001 odešel do Lokomotivy Veselí n.Luž.), Štaubr (přerušil činnost v roce 2002) a Peterka (v roce 2004 odešel do VS Tábor).

 

Novou etapu rozvoje zahájil oddíl stolního tenisu v Soběslavi v roce 2005. Již na jaře začali stolní tenisté DDM Soběslav vyjednávat se stolními tenisty Lokomotiva Veselí nad Lužnicí o fúzi obou týmů, která by mohla oběma týmům jen prospět. Veselští si totiž vybojovali v okresním přeboru právo postupu do krajské soutěže a měli tak nahradit sestupující Soběslav. Hráčská základna byla v té době velmi úzká. Spojením obou týmů vznikla šance na vytvoření společného vyrovnaného týmu. Toto řešení přivítal i krajský a okresní svaz, který ke spojení stolních tenistů Soběslavi a Veselí dal souhlas.

Spojený tým nesl nejdříve název DDM Soběslav / LOKO Veselí, aby pak od roku 2006 zůstal zachován jen název DDM Soběslav. Jednotlivá družstva byla složena z těchto hráčů:

A: Pánek, Novotný, Holub, Cvach, Hložek, Barták, Krzywda, Janovský, Leština

B: Hložek, Barták, Krzywda, Janovský, Leština, Matoušek

C: Vondruška st., Bučinský, Vondruška ml., Jírek, Šustr, Šklár, Petkov

 

Z Veselí tedy přišli hráči Kamil Barták, Andrej Krzywda (přestoupil později do Calofrig Borovany), Dušan Janovský, Petr Matoušek a hlavní posila Jiří Leština, který přestoupil z TJ Slavoj České Budějovice a ve Veselí pracuje. Pod vedení trenéra O.Vondrušky postupně stoupala výkonnost žáků, takže mohli vytvořit C družstvo, které se zúčastnilo okresní soutěže. A družstvo hrálo v roce 2005 Krajskou soutěž a B družstvo Okresní přebor. Žáci Václav Bučinský a Filip Vondruška se stali ve svých kategoriích špičkovými hráči okresu i kraje.

 

Úspěchy po spojení stolních tenistů Soběslavi a Veselí nad Lužnicí

 

Úspěchy soběslavských stolních tenistů v sezónách 2005-2006 a 2006-2007 jsou popsány v přiložených tiskových zprávách. Obě sezóny se hráčům vydařily a byly laděny na postupové notě. V sezóně 2007-2008 se tak A družstvo stalo účastníkem Jihočeské divize, což je soutěž, která se v Soběslavi ve stolním tenisu ještě nehrála. B družstvo se bez problémů drží v Krajské soutěži, C družstvo postoupilo do Okresního přeboru. Do týmu přišly posily Arnošt Pražák (dlouholetý hráč LOKO Veselí, v roce 2006 přestup z VS Tábor), Václav Matějů (dlouholetý hráč LOKO Veselí, v roce 2007 přestup z VS Tábor) a Pavel Forman (dlouholetý hráč Slovanu J.Hradec, v roce 2007 přestup z Sokola Lodhéřov).

 

Materiální zajištění oddílu

 

Z minulých období má oddíl k dispozici kvalitní hernu, 3 stoly, síťky a míčky. Další hráčské vybavení (dresy, pálky apod.) je majetkem hráčů. DDM provedl v roce 2005 zatemnění oken herny, v roce 2007 zakoupil za podpory města Soběslav nové stoly, síťky a ohrádky. Finančně podporuje stolní tenisty firma SAPSERVIS, s.r.o., Soběslav. Oddíl shání další sponzory, kteří by ho podpořili finančně či materiálně, např. při pořádání turnajů. Nejvyšší jihočeská soutěž se tak bude v Soběslavi hrát v důstojných podmínkách.

 

Cíle oddílu stolního tenisu

 

Zdá se, že všechna družstva nyní již dosáhla vrcholu své výkonnosti, nikde ale není řečeno, že se nemůžeme dočkat postupu do vyšších soutěží, kterými by byla především v případě A družstva celostátní III.liga, v případě dalších družstev Krajský přebor a Krajská soutěž. Ale i udržení současných pozic by se stalo velkým úspěchem spojeného soběslavského a veselského stolního tenisu.

 


Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat